Paperin ja kartongin laserleikkaus on monipuolinen ja joustava tapa niiden jatkokäsitellyyn. SEI:n ja GCC:n pitkä kokemus graafiselta alalta näkyy monipuolisina laitteina, jotka on suunniteltu alan vaatimusten mukaan.
Paperin ja kartongin laserleikkausta kutsutaan myös laserstanssaukseksi. Se on kontaktiton prosessi, jossa hienoja yksityiskohtia voidaan toteuttaa koneillamme pienen lasersäteen avulla. Galvo-tekniikan ansiosta lasersäde liikkuu erittäin suurella nopeudella.
Laserstanssaus ovat täysin digitaalinen prosessi, jossa ei tarvita stanssilevyjä ja voit nopeasti vaihtaa seuraavaan työhön. Halutessasi jokainen kopio voi olla ainutlaatuinen.
Paperin reunojen värimuutosten välttämiseksi muutamat ominaisuudet ovat hyvin tärkeitä laadukkaissa koneissa:
- Lasersäteen hyvin pieni halkaisija
- Suuri laserteho
- Oikea ja tarkka tarkennus tuotteen pintaan
- Lasersäteen nopea liike
Näiden tekijöiden oikean yhdistelmän ansiosta on mahdollista leikata nopeasti ja vain vähän materiaalia poistaen. Tämä estää paperin reunojen värimuutoksen useimmissa tapauksissa.
Näin paperin ja kartongin laserleikkaus on optimaalisin tapa niiden jatkojalostukseen ja käsittelyyn.
Laserille hyvin sopivia sovelluksia ovat mm. paperikoristeet, sekä kaikenlaisten painettujen materiaalien, kuten korttien, lehtisten, kutsujen, käyntikorttien, markkinointimateriaalien, kartonkikoteloiden, pakkausten, koristeiden, arkkitehtuurimallien ja taide-esineiden leikkaus.












Soveltuvat koneet
SEI PaperOne 3500
SEI PaperOne 3500 on digitaalinen laserstanssi ohuiden arkkien koristeluun ja leikkaamiseen. Arkkikoko max. 375 x 1050 mm
Lue lisääSEI Origami
SEI Origami on digitaalinen 3D tulostin nuuttaustyökalu valmistukseen PaperOne 7000 ja 5000 kartongin leikkaus ja nuuttauskoneita varten.
Lue lisääSEI PaperOne 7000 laserstanssi
SEI PaperOne 7000 on laserstanssi, joka soveltuu erityisesti pakkausmateriaalien ja kartonkien digitaaliseen jälkikäsittelyyn. Arkkikoko max. 1120 x 760 mm.
Lue lisääSEI PaperOne 5000
SEI PaperOne 5000 on laserstanssi, joka on luotu papereiden, PET-, PP-, BOPP-materiaalien ja kartongin laserleikkuuseen ja digitaaliseen jälkikäsittelyyn. Arkkikoko max. 750 x 535 mm.
Lue lisääSEI Laser Infinity – Arkkiprosessiin pyöröpöydällä
SEI Laser Infinity Line on tuoteperhe ohuiden materiaalien nopeaan työstöön maksimissaan 700x700mm työalalla sekä kiertopöydällä.
Lue lisää




